מעיינות
דף הביתסיפורים אישיים
רוח צפת בשיתוף עם העירייה מזמינים אתכם לסיורים מיוחדים בצפת העתיקה ללא תשלום! - בסופ"ש לג` בעומר -כנסו לפרטים נוספים והרשמה


סיורים בצפת,טיולים בצפת, אטרציות וחוויות בצפת עם רוח צפת מקבלים יותר


"שיעורים מצולמים של הרב אייל והרב שמואל בפלאפון זה כבר לא חלום" כנסו לשיעורי וידאו וכנסו לאוירה של הישיבה מכל מקום בעולם...


עדין לא סגרת ישיבה לשנה הבאה? בוא לבדוק בישיבתנו 052-6071535


סיורים בצפת - רוח צפת


"רוח צפת" לחוויה רוחנית מיוחדת לקבוצות ומשפחות לקבלת פרטים ויצירת קשר .


    ירושלים - ראי שלום
    להשקות ממעין החיים
    מי אני
    סרטונים
תרמו לנו !
מעיינות >> בית מדרש >>

 

 

ירושלים – ראי שלום!

ר' שרגא שמידלר
 
ירושלים במה היא שונה?
האם שמתם לב פעם להבדלים שבין הירושלמים לתל אביבים האשדודים או הטבריינים?
האם שמתם לב שישנו אופי ירושלמי ששונה מהאופי של שאר יושבי העולם?
 
חכמנו ביטאו את השוני כבר לפני אלפי שנים במשפט קצר אחד: "מעולם לא אמר אדם צר לי המקום שאלין בירושלים". בירושלים לאף אדם לא צר. לירושלים יש אופי טבעי של שלום ושלמות. לירושלים ישנה סגולה מיוחדת להביא את הדרים בה ואת אלו שבאים לבקר בה לשלום ושלמות.
 
זוהי אגב גם אחת הסיבות שבגללם צוו בני ישראל לעלות שלוש פעמים בשנה לירושלים (בסוכות, בפסח ובשבועות). כדי לשאוב אנרגיות רוחניות שיעזרו להם להכניס יותר הרמוניה ושלום בחייהם במשך כל השנה ובכל מקום שלא יהיו הרחק מירושלים.
 
ובאמת זה פלא, נראה שכל אדם שמגיע אל הכותל המערבי של בית המקדש מרגיש משהו אחר, הוא מרגיש בבית...
 
בספרי הסוד מובא שהר הבית הוא ביתו של הקדוש ברוך הוא – בית המלוכה. (בספירות הוא כנגד ספירת המלכות). אך הוא איננו רק ביתו של הקדוש ברוך הוא, בית המקדש הוא בעצם ביתה של כל נשמה. כשהאדם מגיע אל הכותל נשמתו שהיא חלק אלוה ממעל מרגישה שהיא חוזרת לשורשה האלוהי ויונקת כוחות של חיים חדשים להמשך הדרך.
 
גם גופו החומרי של האדם נברא מעפר בית המקדש וכך כתוב בזוהר: "כאשר נברא האדם מעפר בית המקדש הוא נתקן... ומארבעת יסודות העולם אש ורוח, מים ועפר... ואותו הגוף התחבר משני עולמות מהעולם הזה התחתון ומהעולם העליון".
 
האדם מורכב מהמון כוחות רוחניים. מכוח האש – הנותן לו את כוח הגבורה, הזריזות, השאיפות הגדולות. ואת חום הגוף. מכוח העפר – הנותן לו את היציבות ומשאיר את שני רגליו על הקרקע. מכוח המים -הנותן לו את השקט הפנימי, ישוב הדעת ואת נוזלי הגוף. מכוח הרוח – הנותן לו את הקלילות לחלוף עם הרוח ואת האויר לנשימה. ומגוף חומרי ונשמה רוחנית.
 
כוחות אלו לפעמים מתנגשים אחד בשני. השקט הפנימי של המים מכבה את ההתלהבות של האש, היציבות של העפר לא נותנת מעוף לרוח, והאדם מרגיש מלחמה פנימית. כוחות הנפש מתנגשים בתוכו ומטלטלים אותו מצד לצד והוא זקוק למנוחה, לאיזון פנימי, לשלום בין כוחות הנפש, לשלמות!
 
לעיתים מלחמה זו היא מלחמה פנימית ולפעמים היא מלחמה חיצונית עם האישה, הילדים, ההורים או השכנים. מה עושים?
 
חוזרים הביתה! לירושלים... לכותל הדמעות.
 
לעיר של השלמות. לסלע ממנו נחצבנו כולנו, לאבן השתייה הקרויה כך משום שממנה הושתת העולם, ממנה נברא האדם. בעבר שימש הסלע הזה כרצפת קודש הקודשים (כיום נמצא תחת מסגד כיפת הסלע) המקום הקדוש ביותר בעולם, חדרו הפרטי של הקדוש ברוך הוא בארמונו המפואר. המקום אליו אנו מכוונים את תפילותינו ושממנו התפילות כולם עולות מעלה אל מלכו של עולם.
 
שם הנפש מוצאת מרפא ומרגוע, שם היא מוצאת את ביתה. שם היא קונה את כוח האיזון את השלום והשלמות – זהו כוחה של ירושלים!
 
על קצה המזלג
 
ארבעת היסודות
 
בספרי הסוד מובא שגם הגוף וגם הנפש של האדם מורכבים מארבעת יסודות העולם, כאשר האדם מודע לכוחות הרוחניים הקיימים בתוכו הוא מסוגל לאזן אותם ולכוון את חייו נכון.
לפניכם רשימה של מספר תכונות נפש חיוביות ושליליות שודאי יעזרו לכם להכיר יותר טוב את עצמכם.
אך לפני שאתם בוחנים את עצמכם כדאי לקחת בחשבון שלכל אדם ישנו יסוד אחד שהוא יותר דומיננטי מהאחרים.
 
אש – חיובי: זריזות, התלהבות, מסירות נפש לקפוץ לאש, הנהגה, הארת פנים, לב חם וחברות טובה. שלילי: כעס, גאווה, קפדנות, בקשת שררה וכבוד, שנאה, שתלטנות.
 
מים – חיובי: ישוב הדעת, עמקות, שקט ושלווה, עצה ותבונה, רצון להשפיע, חסד. שלילי: קרירות, התבודדות, משיכה לתענוגות, שתקנות, חמדה, קנאה.
 
רוח – חיובי: קלילות, שאיפה לרוחניות, תמימות, אוהב שלום, לוקח את החיים בקלות. שלילי: חנפן, שקרן, מדבר לשון הרע, חוסר רצינות, חוסר אחיזה במציאות.
 
עפר – חיובי: מוצקות, מסודר, רגליים בקרקע, מוכנות לקבל, עניו, מעשי. שלילי: עצבות, עצלות, אינו שמח בחלקו, תלות בזולת, כבדות, התמכרות לשופינג.
 

משרדים: רחוב חת"ם סופר 50,ת.ד 4.3.4 העיר העתיקה, צפת. מיקוד 13204

  04-6924646     04-6924647    office@tsfat.org.il


סיורים בצפת  | בר מצווה  | תרמת  | תרומות ברשת
בנייה ועיצוב ע''י תרמת