מעיינות
דף הביתסיפורים אישיים
רוח צפת בשיתוף עם העירייה מזמינים אתכם לסיורים מיוחדים בצפת העתיקה ללא תשלום! - בסופ"ש לג` בעומר -כנסו לפרטים נוספים והרשמה


סיורים בצפת,טיולים בצפת, אטרציות וחוויות בצפת עם רוח צפת מקבלים יותר


"שיעורים מצולמים של הרב אייל והרב שמואל בפלאפון זה כבר לא חלום" כנסו לשיעורי וידאו וכנסו לאוירה של הישיבה מכל מקום בעולם...


עדין לא סגרת ישיבה לשנה הבאה? בוא לבדוק בישיבתנו 052-6071535


סיורים בצפת - רוח צפת


"רוח צפת" לחוויה רוחנית מיוחדת לקבוצות ומשפחות לקבלת פרטים ויצירת קשר .


    ירושלים - ראי שלום
    להשקות ממעין החיים
    מי אני
    סרטונים
תרמו לנו !
מעיינות >> בית מדרש >>

 

מה אתה ברסלבר, חבדניק או יצהרניק?

ר' שרגא שמידלר 
 
 
שאלה שבהחלט מבלבלת כל בעל תשובה מתחיל ולא רק. משום מה נראה שהתקיים בנו מאמר חז"ל המפורסם בסוף מסכת סוטה באופן מלא ומדהים שבאחרית הימים שלפני ביאת המשיח "האמת תהא נעדרת" וכבר פרשו המפרשים "שהאמת נעשית עדרים עדרים והולכת לה".
 
כל עדר טוען שהאמת האלקית נמצאת אצלו ולא אצל האחר. ואני שואל מה אלקים בחר? האם ה' הוא ברסלבר, חבדניק או יצהרניק? ומשום מה נראה לי שהתשובה היא שה' בחר להיות האלקים של כולם. לא!?
 
זכור לי אירוע מכונן בחיים שעזר לי מאוד לסדר את הדברים. היתה זו פגישה בת 5 דקות עם הרב מרדכי אליהו זצ"ל. סיפרתי לרב שאני לומד כבר מספר שנים בישיבה דתית לאומית עם אוריינטציה ליטאית חזקה מאוד ומבחינת הרבנים במקום דרכם היא האמת המוחלטת ואין בלתה ואילו אני מרגיש משיכה חזקה ללימוד החסידות ופנימיות התורה. הרב קטע את דברי במשפט פשוט, קצר והחלטי: "אז תהיה חסיד".  מבולבל עניתי: "אבל איזה, יש הרבה חסידויות?". והרב שוב ענה בפשטות והחלטיות: "איזה שאתה רוצה". שקט לא ברור שרר בחדר לכמה שניות ואז שוב העזתי ושאלתי. "אולי בכל זאת הרב יעזור לי, ברסלב, חב"ד, גור, צאנז, סאטמר, סטוטשין, רחמסטריבקה, תולדות אהרן, קרלין, תולדות אברהם יצחק, קוסוב, טאלנא...." . הרב קטע את דברי שוב בשתי מילים. "תנסה בחב"ד". חב"ד ?! שאלתי. חב"ד הרב ענה בחיוך. ובעודי חושב לעצמי שאני האדם האחרון בעולם שמתאים לו להיות חבדניק לא הרפתי והמשכתי לשאול. "איזו דרך ואיזה רב בחב"ד? הרי ישנם את המשיחיסתים ואת האנטי משיחיסתים" הרב הביט בי בחיוך כאילו רומז לי אולי כבר תפנים את המסר. ואז השיב "איזה שתרצה, תמצא לך איזה רב ולך ללמוד אצלו". יותר כבר לא העזתי לשאול. אמרתי תודה נישקתי את ידו ויצאתי החוצה לחפש לי רב חבדניק.
 
החיפוש לא היה קשה מידי, פשוט ניגשתי לחבדניק המקומי והוא אוטומטית סחב אותי לישיבה שלו. חודש חודשיים בישיבה הספיקו לי להבין שאכן לא טעיתי, החבדניקים הם אנשים נפלאים ודרכם קדושה וטהורה אבל היא לא הדרך שלי. ואז כמו משמים בדרך הביתה עוצר לי טרמפ צדיק נסתר די מפורסם שמספר לי על הפגישה שלי עם הרב אליהו ועוד לפני שהספקתי לשאול אותו מאיפה הוא יודע את כל הפרטים הוא כבר הספיק להוסיף "אתה לא הבנת את כוונת הצדיק. הוא התכוון לומר לך שתעבור בחב"ד תאסוף שם ניצוצות יקרים ואז תדבק בצדיק האמת נחל נובע מקור חכמה רבינו נחמן בן פייגא..."
 
מבולבל לחלוטין נחתתי על הספה בסלון מנסה לעכל את הדברים. מה באמת התכוון הרב אליהו בדבריו? אולי באמת זה לא כזה משנה מיהו הצדיק ומהי הדרך? ואז לאט לאט התחילו הדברים לזחול לתודעתי. אולי כל הדרכים קדושות הן? וכל הצדיקים אמת? ניסיתי להתבונן בדרכו של הרב אליהו. הוא חבדניק? או שמא דתי לאומי? או חרדי? או כולם יחד? ואז כמו משום מקום שמעתי מתנגן באוזני אותו פסוק מתהלים פרק קיט: "חָבֵר אָנִי לְכָל אֲשֶׁר יְרֵאוּךָ וּלְשֹׁמְרֵי פִּקּוּדֶיךָ". ואז הבנתי, האסימון ירד. הרב אליהו הוא איש הלכה "שמרי פיקודיך" זה הקו האדום. מעבר לזה: "חבר אני לכל אשר יראוך! כל הדרכים כולם קדושות אם הם מחזקות אותך בעבודת ה'.
 

מאותו הרגע עולם חדש בעבודת ה' נפתח בפני עולם המכונה בחסידות "עולם היחודים". עולם שמחבר את כל הדרכים הרוחניות. שמוצא את נקודות החיבור שהן רבות לאין ערוך מנקודות הפרוד והמחלוקת. ולאחר שנים של עיסוק בלימוד עם בעלי תשובה שעדיין לא יודעים לאיזה סלט הם נכנסו נראה לי שזו הדרך האידיאלית ביותר אותה אנו משתדלים ליישם בבית המדרש לבעלי תשובה בצפת "מעיינות" .

המאמר פורסם באתר "הקול היהודי"

 


משרדים: רחוב חת"ם סופר 50,ת.ד 4.3.4 העיר העתיקה, צפת. מיקוד 13204

  04-6924646     04-6924647    office@tsfat.org.il


סיורים בצפת  | בר מצווה  | תרמת  | תרומות ברשת
בנייה ועיצוב ע''י תרמת